Černá jednopennyovka

První poštovní známka na světě

Přemýšlíte, jak účinně a bezpečně zhodnotit své peníze? Investujte do vzácných známek, které mají průměrné roční zhodnocení kolem 7 %. To je víc než při investici do zlata.  Při investování do známek je důležité diverzifikovat své portfolio. Proto vám dnes představíme jednu ze známek, která by v něm v žádném případě neměla chybět. Je to One Penny Black Postage. 

Obsah článku

  • První známka, kterou by měl každý sběratel mít
  • Investiční známka, která roste na hodnotě
  • Příběh vzácné známky One Penny Black Postage
  • Investujte s námi do známek a zhodnoťte své peníze

První známka, kterou by měl každý sběratel mít

Všechno bylo jednou poprvé. I jedna poštovní známka byla úplně první na světě. Je to One Penny Black Postage (tzv. černá jednopennyovka), která přesně pasuje do pěti perspektivních filatelistických oblastí. Tedy do oblastí známek, do nichž se vyplatí investovat. 

Mezi 5 těchto oblastí patří:

  • známky z Austrálie
  • investiční známky ze Sovětského svazu do roku 1950
  • známky rozvíjejících se východních ekonomik
  • staré vzácné známky z britských kolonií před rokem 1900
  • tzv. klasika Evropy a Ameriky do roku 1880

A dalo by se říct, že One Penny Black Postage je naprostou klasikou všech klasik. Víc o téhle vzácné známce se dozvíte o kousek níž. 

Investiční známka, která roste na hodnotě

Použité známky One Penny Black Postage nejsou nějak vzácné, bylo jich vydáno přes 68 milionů. Velmi vzácnými jsou ale Penny Black nepoužité, tedy „čisté“.Ty na filatelistickém trhu dosahují vysokých cen a jsou předmětem investičního zájmu.

Čistá černá jednopennyovka stávala přibližně kolem 100 000 Kč. Během posledních let její hodnota nešla nahoru. Mezi roky 2008 a 2015 prožila obrovský skok. Po další stagnaci je opět v popředí zájmu, protože dál roste. 

Příběh vzácné známky One Penny Black Postage

Penny Black je první poštovní známkou na světě. Byla vydána 1. května 1840 ve Spojeném království. S nápadem označovat poštovní obálky nalepovací známkou přišel Sir Rowland Hill. Tento prosazovatel poštovní reformy si byl vědom toho, že poštovní známky by měly být velmi obtížně padělatelné. 

Předlohou Penny Black byl portrét královny Viktorie použitý na pamětní medaili vydané u příležitosti návštěvy Londýna v roce 1837. Na pozadí portrétu je jemná rytina s geometrickými tvary. Dva horní rohy nesou hvězdicový motiv a dolní obsahují písmena, která označují pozici známky na tiskovém archu.

Zajímavost: Nejvzácnější Penny Black má hodnotu nejméně 113 milionů Kč

Z prvního vytištěného archu se nejspíš dochovaly pouze tři nepotřísněné kusy. Dva  z nich jsou ve sbírce britského poštovního muzea. Ten třetí se stal součástí dražby. Vlastní ji filatelista a podnikatel Alan Holyoake, který ji v roce 2011 koupil za cca 1,5 milionu korun. 

Když se v roce 2021 konala dražba, nejvyšší nabízená částka za ni byla 3,8 milionu liber (113,7 milionu korun). Jenže bylo to pod hranicí, jakou si pro její prodej stanovila aukční síň Sotheby’s. Vidíte, jaké má investování do známek smysl. A nemusíte být milionáři, abyste se do toho taky mohli pustit. 

Investujte s námi do vzácných známek a zhodnoťte své peníze

Na známkách můžete jednoduše vydělat. A ani nemusíte být filatelistickými odborníky. Nemusíte být milionáři, abyste si mohli kupovat vzácné známky. S naší službou můžete investovat do známek už od 500 Kč měsíčně. My vám vhodné portfolio sestavíme na míru.

Investujte s námi

Napsal autor

Jan Pytela

Jan Pytela

Fanoušek Filatelie a moderních technologií. Nespecializuje se na Filatielii jako takovou proto ani nesestavuje portfolia pro naše klienty. Jeho mise je vytvořit místo kde se může spojit tak tradiční obor jako je Filatelie kterou datujeme někdy od poloviny 19. století a moderní technologie dnešní doby. Sám vidí známky jako vhodný způsob zhodnocení úspor.

Mohlo by vás zajímat