Filatelie a uschování

Jak se starat o sbírku investičních známek? Praktické tipy a rady

Začínáte se sbíráním vzácných známek? Chcete vědět jak se o ně postarat, aby vydržely v nejlepší formě stovky let? Je to poměrně jednoduché, pokud víte jak na to. Rádi se s vámi podělíme o praktické tipy a triky, díky kterým uchováte investiční známky dokonale. 

Obsah článku

  • Zásadní znalosti nezbytné pro ochranu investice
  • Základy zacházení se vzácnými známkami
  • Poznejte nepřítele investičních známek. Důkladně
  • 3 nejdůležitější body v péči o sbírku známek
  • Uložení sbírky známek v zásobnících nebo albech?
  • Uchovávání známek na jiných místech než doma

Zásadní znalosti nezbytné pro ochranu investice

Možná jste podědili hodnotnou sbírku známek a nejste si jisti, co dělat dál. Možná se už dlouho zajímáte o filatelii a chcete se posunout na další úroveň. Bez ohledu na to, na jaké jste filatelistické úrovni, měli byste vědět jak svou sbírku uchovávat. Jedině tak investiční známky neznehodnotíte a udržíte je v perfektním stavu

Sběratelské známky jsou jen tenké kousky papíru, které se mohou snadno roztrhnout nebo poškodit. Sebemenší poškození může vést k razantnímu snížení hodnoty. 

S ohledem na to se v tomto článku zaměříme na všechno důležité, co potřebujete v péči o sběratelské známky vědět. Jdeme na to. 

Základy zacházení se vzácnými známkami

Nejdůležitější a často první věc, kterou se začínající filatelisté učí, je nedotýkání se známek. Na jednom prstu je totiž tolik mastnoty a špíny, které by známku nenávratně poničily. 

Abyste předešli poškození sbírky, vždy používejte kleště na známky, nikoliv pinzetu. Tyto kleště se vyznačují speciálními hladkými čelistmi, které zabraňují roztržení známky. Jsou dostatečně tenké, abyste s nimi snadno manipulovali se známkami. Používání kleští vyžaduje trochu cviku. Vše zvládnete potrénovat na obyčejných známkách. 

Poznejte nepřítele investičních známek. Důkladně

Existuje několik věcí, před kterými byste měli být na pozoru. Sice nejde o vyčerpávající seznam všeho, co může vzácné známky poškodit, ale jde o nejběžnější problémy spojenými s uchováním drahých známek. 

1. Vlhkost udržujte na 40 až 60 %

Vlhkost patří mezi nejnebezpečnější faktory, které ovlivňují kvalitu známek. Je třeba si na to dávat pozor zejména při uchovávání vzácných známek doma. Zatímco teploty ve většině domácnostech zůstávají v průběhu roku stabilní, vlhkost se může divoce měnit, což způsobuje deformaci známek. 

Pokud je váš domov obzvláště náchylný na změny vlhkosti, zvažte možnosti instalace prostředků, se kterými je možné vlhkost regulovat. 

2. Pozor na vodu, která může sbírku zničit

Škody, které může voda způsobit, jsou zřejmé – trvalá deformace a poškození. Abyste minimalizovali riziko, nenechávejte při práci se sbírkou poblíž jakoukoliv vodu, například pití. I malá náhoda může způsobit velké potíže. 

3. Udržujte standardní teplotu

Pokud investiční známky skladujete v běžné domácnosti, teplotu řešit nemusíte. Známky snesou běžné teploty. 

4. Vzácné známky a chemické poškození

Chemické poškození známek může nastat mnoha způsoby. Pokud se například ve vzduchu potuluje aerosolový sprej nebo parfém, může to známky poškodit. Stejné nebezpečí hrozí v případě, že kleště na známky nebyly řádně vyčištěny. Každý detail rozhoduje. Chemikálie totiž způsobují rozpad známek v průběhu času

5. Do sbírky investičních známek se můžou pustit i škůdci

Organický materiál přitahuje škůdce, jako jsou myši, hmyz a mikroorganismy. Škody, které dokážou na sbírce známek během krátké doby napáchat, jsou často nevratné. Abyste tomu zabránili, nikdy neukládejte svou sbírku do kartonových nebo jiných papírových krabic. 

6. Ochrana drahocenných známek před požárem

Vezměte v potaz všechna výše uvedená nebezpečí. Přidejte k tomu požár a vychází vám jedno efektivní řešení. A tím je ohnivzdorný trezor. Kromě toho, že sbírku ochráníte před ohněm, ani zloději se k investičním známkám nedostanou. 

7. Pro uchování kvality známek je důležitý každý detail

Zanedbávání péče o investiční známky není pouze fyzické. Může zahrnovat například špatné vedení záznamů, nedostatečné pojištění apod. Investiční sbírka známek stále stoupá na hodnotě, a proto je důležité být maximálně důkladný. 

3 nejdůležitější body v péči o sbírku známek

  • Udržujte stabilní teplotu. 
  • Udržujte vlhkost mezi 40 % a 60 %. 
  • Známky skladujte ve tmě nebo pod umělým osvětlením. 

Uložení sbírky známek v zásobnících nebo albech? 

Dalším důležitým faktorem, který může ovlivnit stav vaší sbírky známek, je způsob, jakým je skladujete. Dvěmi nejběžnějšími možnostmi uložení jsou zásobníky a alba. Volba mezi albem a zásobníkem je snadná. Vyberte si takové řešení, které se vám líbí. Důležitá je především ochrana obou stran známky, a tu v obou případech zajistíte nejlépe v kvalitní plastové pošetce (tzv. havidce). 

Alba jsou dekorativnější, ale zase méně skladná. Zásobníky nejsou tak dekorativní, ale umožňují mnohem flexibilnější a úspornější uložení známek. 

Rizika, která hrozí při skladování v zásobnících

  • Časem protlačí hrany pásek do plochy známky a vznikne zde rýha.
  • Podkladní papír působí na lep známek a ten časem zežloutne či zhnědne.
  • Přední strana známek na odlišném papíru se nachází v odlišném prostředí a pod páskou se luminofor změní. 
  • Ve vlhčím prostředí se známky mohou přichytit lepem na podkladní papír, a tím velmi poškodit.

Všechna tato nebezpečí však jednoduše eliminujete. Známky před zasunutím do pásky vložte do kvalitní havidky. Zásobníky nepřeplňujte a skladujte je nastojato. 

Nebezpečí uchovávání sbírky známek v albech

Tady hrozí podobná rizika. Na známky může například negativně působit podkladní papír, lep se může přichytit. Problémy způsobují také nekvalitní pauletky (vlepené lístky fólie). 

Pomoc je však také jednoduchá a snadná. Známky vlepujte na listy v kvalitních havidkách. Pokud použijete pauletky, pod známku v celé ploše vložte lístek kvalitní plastové fólie.

Uchovávání známek na jiných místech než doma

Ne vždy je nutné skladovat investiční známky doma. Některé aukční domy nabízejí uschování známek. Takže pokud se známkami často obchodujete, nemusíte se o ně prakticky starat. 

A pokud chcete investovat bez starostí i s menšími měsíčními částkami, obraťte se na nás. Na investiční známky vám stačí klidně i 500 Kč měsíčně, portfolio vám sestavíme na míru a dočasně vám známky uschováme v sejfu s naší odpovědností

Zhodnotit peníze