Filatelie a Likvidita

Proč vzácné známky prodáte i za několik hodin… 

Přemýšlíte, jak efektivně zhodnotit své peníze? Investice do sběratelských známek je parádní alternativou dalších možností investování. Jednou z výhod je vysoká likvidita a další. Zjistěte vše podstatné v článku. 

Obsah článku

Co je to likvidita v investičním pojetí
Likvidita a investování do vzácných známek
Jak rychle prodáte své investiční známky
Jak prodat investiční známky?

Co je to likvidita v investičním pojetí

Likvidita investice udává, jak rychle danou investici směníte za peníze. Záleží, do čeho investujete. A jak je daná položka tedy likvidní. Každý typ investice má odlišnou míru likvidity. Čím je likvidita vyšší, tím dřív získáte peníze. 

Relativně nelikvidní jsou například investice do nemovitostí. Stačí si představit, jak dlouho trvá například prodej rodinného domu. Pokud na trhu panují nepříznivé podmínky, prodej nemovitosti může trvat klidně i několik měsíců. 

Mezi vysoce likvidní investice patří třeba akcie nebo investiční fondy. Ty můžete převést na peníze během pár dní. To se týká také například investování do zlata. Mezi likvidní investice patří také známky. Pokud máte jako investoři kvalitní portfolio, známky můžete klidně prodat i za několik hodin. 

Pozor: Myslete ale na to, že i když investici zpeněžíte rychle, neznamená to vždy nejvyšší možný výdělek. Investice prodáváte vždy za aktuální tržní cenu. Pokud jsou investice zrovna v poklesu, získáte méně peněz. Třeba i méně, než jste do investice vložili. Toho se však s investováním do známek nemusíte obávat, protože roční zhodnocení je stabilní a z dlouhodobého hlediska nemůžete o nic přijít. 

Likvidita a investiční trojúhelník

Likvidita je jeden ze 3 vrcholů investičního trojúhelníku. Jeho pochopení je naprosto zásadní pro porozumění konceptu investování. Investiční trojúhelník je dobré vnímat jako celek. Obsahuje tři parametry, a to riziko, návratnost a likviditu. Jestliže například očekáváte největší návratnost, musíte se smířit s vyšším rizikem a vzdát se maximální likvidity. 

Likvidita je někdy označována také jako dostupnost. Čím kratší je tato doba, tím je investice likvidnější. Když to popíšeme zjednodušeně, tak by měl mít každý investor část svých peněz uložených v likvidních investicích. A to je právě prostor pro sběratelské známky. 

Likvidita a investování do vzácných známek

Investování do vzácných známek vyniká nízkou rizikovostí, stabilitou a v dlouhodobém výhledu rovnoměrným růstem výnosů. Investice do známek se tak chovají jako kombinovaná investice do klasických peněžních a dluhopisových investičních nástrojů. 

Pro investice do známek jsou typické menší výkyvy poklesu nebo vzestupu ceny, než můžete pozorovat například u akciového trhu. 

Pokud byste chtěli srovnávat likviditu komodit a akcií se známkami, tak to úplně nejde. Protože v případě investice do komodit nebo akcií jde o nehmotné investování. Běžně investice do vzácných známek probíhá ve fyzické formě. Prostě si kupujete známky. 

Jestliže ale porovnáte likviditu investičních známek s jinými alternativami, jako jsou například nemovitosti nebo výtvarné umění, tak je likvidita investičních známek jednoznačně nejlepší. S tím souvisí také všestrannost a přenositelnost v čase. 

Jak rychle prodáte své investiční známky

Kvalitních investičních známek je nedostatek a poptávka převyšuje nabídku. Zároveň pokračuje růstový trend. Investoři hledají nové příležitosti, které by jim přinesly zajímavý výnos. Proto je o sběratelské známky stále velký zájem. Nemusíte se bát, že byste je v budoucnu neprodali. Zde jsou dva hlavní způsoby, jak sběratelské známky prodat. 

Prodej sběratelských známek na aukcích

Jednou z možností je prodat investiční známky na aukci. Aukční dům sestaví aukci, portfolio položek od různých sběratelů nebo investorů. K určitému dni se koná aukce a s tím souvisí aktuální tržní cena. Renomovaná aukce dokáže bez problémů přitáhnout zajímavou část poptávky z celého světa. Ke dni zobchodování máte 80% až 90% pravděpodobnost prodeje, někdy až 100%. 

I u všech ostatních malých sběratelských sbírek a portfolií je v podstatě okamžitá likvidita. Pokud je například v nějakém aukčním domě nabídnuto najednou 1 000 položek, vzácné známky jsou obvykle prodány ihned. 

Denně po světě probíhá několik aukcí. Po světě jsou stovky aukčních domů a v tzv. “aukčních sezónách” se obchodují známky za miliardy dolarů. 

Prodej investičních známek privátní cestou

Pokud poučený majitel vlastní dobré investiční známky, které pravidelně přitahují poptávku a vytvářejí převis poptávky, je likvidita v řádu hodin. Likvidita sběratelských známek je ve všech případech velmi vysoká. 

Jak prodat investiční známky?

Pokud prodáváte vzácnou známku v aukci, nejdříve ji vždy musíte doručit do aukčního domu. To znamená, že známka musí být fyzicky na určitém místě. Tam je ohodnocena, domluvíte se na vyvolávací ceně. Ke dni aukce se investiční známka zobchoduje a po prodeji se pošle novému majiteli. 

Výhoda je, že většina aukcí probíhá online, takže vaši známku mohou vidět zájemci z celého světa. Je to nejjednodušší a nejúčinnější řešení. 

Některé firmy fungují jako banky. Investoři si mohou nakoupit známky a nechat je “ležet”. Takže je nemají fyzicky doma. Lidé tak u firmy mohou mít známku v trezoru a zároveň si nechat peníze na jejich účtu k dalšímu obchodování. Takže nemusíte posílat známky tam a zpátky po světě. 

Tím se zabraňuje převozu známek. Je to bezpečnější a prospívá to likviditě. 

Začněte investovat do sběratelských známek. S námi to dáte

Vnímáte všechny přínosy investování do vzácných sběratelských známek? Začněte třeba hned. Díky nám vám stačí investovat od 500 Kč měsíčně a o nic se nemusíte starat. 

Zhodnotit peníze