Globální filatelistický trh byl a bude nakloněný investicím. Proč tomu tak je?
Zajímáte se o investování do vzácných známek? Pokud ano, je vhodné dozvědět se podrobnější a praktické informace o globálním a lokálním trhu. Zjistíte, že i v tomhle ohledu mají investiční známky smysl. Přečtěte si celý článek.
Obsah článku
Globální filatelistický trh a okénko do historie
Aktuální data globálního filatelistického trhu
Investiční filatelie a český trh
Globální filatelistický trh a výhledy do budoucna
Investování do vzácných známek má stále smysl
Globální filatelistický trh a okénko do historie
Historie se opakuje, historie je učitelkou života… To jsou citáty, které popisují velkou pravdu. To se týká také investičních známek. Protože když nahlédnete do minulosti sbírání vzácných známek, leccos vám to prozradí také o budoucnosti.
Velké krize sbírání vzácných známek vždy svědčily
První rozmach světového filatelistického trhu přišel během hospodářské krize v 70. letech 19. století. Příčinou tzv. „vídeňském krachu“ byla rozsáhlá pandemie cholery. Tehdy zaznamenal trh se vzácnými známkami obrovský nárůst.
Rekordní ceny investičních známek můžeme pozorovat také po 1. světové válce, během ekonomického rozvratu a pandemie Španělské chřipky. Podobnou situaci bylo možné zaznamenat v USA během hospodářské krize během 2. světové války.
Takže ať už se ve světě událo cokoliv, vzácné známky nikdy nezklamaly. Krásným příkladem jsou známky ze sbírek hraběte von Ferrary. Oproti roku 1921 mají známky až 50krát větší cenu (tedy když odečtete inflaci za 100 let).
Globální trh s investičními známky z pohledu finanční krize
Také poslední finanční krize vedla ke vzedmutí globálního filatelistického trhu. V některých oblastech rostly vzácné známky v období od 2008 do 2018 až o 300 %. Jde o výsledky z analýzy tržních dat, aukčních výsledků, indexů apod.
Do světového filatelistického trhu vstoupil obrovský kapitál a obor získal nové sebevědomí. Investice do vzácných známek lámaly rekordy. Jedním z důvodů je například vysoká likvidita vzácných známek nebo jednoduché obchodování v online prostředí.
Prestižní investiční známky odolávají cenovým turbulencím
Vzácné a tradiční investiční známky netrpí výraznými cenovými výkyvy. V praxi to znamená, že globální trh je stabilní. Některé známky během více než 150 let stále vykazují převis poptávky. Nemůže se tedy stát, že dobrá známka v roce 2000 stojí 1 500 dolarů a v roce 2015 1 100 dolarů. Podobné turbulence se týkají například investičního zlata. Data z posledních let tedy dokazují, že se cena dobrých známek drží nebo roste.
Aktuální data globálního filatelistického trhu
Sbírání vzácných známek se věnuje přibližně 70 milionů lidí na celém světě. Bavíme se o sběratelích, kteří aktivně kupují známky a do sbírky investují aspoň pár set dolarů ročně. Samozřejmě že míra investic se liší.
Nejvíce filatelistů byste našli v Číně, a to přes 20 milionů. Velká základna je také v Indii nebo v USA.
Na globálním trhu se „točí” přibližně 15 miliard dolarů ročně. Klesá počet drobných filatelistických nadšenců, kteří sbírají pro radost. Naopak roste počet čirých investorů, kteří z výše uvedených 15 miliard investují 3 mld dolarů ročně.
Zajímavosti z globálního trhu vzácných známek
Jestli jste sběratelé známek, nebo teprve uvažujete o investování, následující čísla z globálního trhu hovoří za vše:
- Americký aukční dům Kelleher prodal v květnu 2020 čínský aršík „Men Lai Fang“ z roku 1962 za 18 tisíc dolarů. Jde o významnou a tradičně žádanou investiční položku. Přesto její cena překvapila. V roce 2019 se prodávala nejvýš za 14 tisíc dolarů.
- Britská Guyana, tzv. Cotton Reel z roku 1850, kterou v březnu 2020 nabízela vídeňská Classicphil Auction, podražila od roku 2019 z 8 na 11 tisíc eur.
- K dalším investičním jistotám patří známky jako Mauritius Post Paid, speciální kousky z někdejších koloniálních říší nebo vzácné evropské známky.
Investiční filatelie a český trh
Přibližně před 10 lety se na lokálním trhu obchodovalo přibližně 500 milionů Kč. Objem filatelistického trhu se aktuálně v České republice pohybuje mezi 800 miliony korun až jednou miliardou ročně a stále roste. Poptávku mimo jiné živí situace, kdy investoři hledají pro zhodnocení kapitálu i netradiční aktiva, jako jsou právě investiční známky.
Někteří investoři se zaměřují patrioticky na český materiál. Ale je třeba si uvědomit, že likvidita těchto investičních známek je na globálním trhu velmi nízká.
Globální filatelistický trh a výhledy do budoucna
Trend je takový, že počet filatelistických nadšenců ubývá. Stále jde o velmi vysoký podíl na trhu. Ale do popředí se stále víc dostávají „čistokrevní” investoři. Přesto se z investování do vzácných známek nestane masová záležitost. Podobná aktiva tvoří spíš doplněk investičních portfolií. Alternativní investiční cíle hledají obvykle investoři, kteří mají k danému aktivu osobní vztah. Nebo pátrají po doplňku ke zvýšení rozmanitosti svého portfolia.
Filatelie však dosahuje za poslední roky rekordních cen. Tržně posílena vyšla i ze všech předchozích krizí, válek a pandemií.
Investiční známky se vyplatí v každou dobu. Kdo například začal promyšleně sbírat v roce 2008, mohl za ta léta zaznament zhodnocení 100 až 300 %.
Investování do vzácných známek má stále smysl
Historie nás naučila, že jsou investiční známky jistota. Filatelie je tady navíc úplně pro každého. Není třeba mít statisíce na účtě, abyste si koupili některou z lukrativních známek. Stačí vám investovat měsíčně třeba jen 500 nebo 1 000 Kč. A zhodnocení vás nemine.
Víme jak na to. A rádi se s vámi o naše zkušenosti podělíme.