Jak poznat padělky vzácných známek a jak se chránit před falzifikáty?
Sbíráte investiční známky a chcete vědět jak poznat falzifikáty? Rozpoznat padělky není zas tak složité. Zjistěte, jak poznáte padělek známky a jak předcházet nákupu falzifikátů.
Obsah článku
- Falzifikáty se objevily prakticky s prvními známkami na světě
- Nejznámější padělatel v historii, Jean de Sperati
- Jak poznat padělanou známku
- Jak se chránit před falzifikáty známek
- Dostatek znalců a atesty přesvědčí o pravosti
- Jak jít při investici do známek na jistotu?
Falzifikáty se objevily prakticky s prvními známkami na světě
První poštovní známka spatřila světlo světa v roce 1840 ve Velké Británii. A netrvalo ani moc dlouho a brzy se objevila první falešná známka. Padělatelům šlo v první řadě o to, jak vydělat peníze z prodeje falzifikátů. Vždyť už v roce 1841 poslali lidé v Británii více než 70 milionů dopisů a do roku 1843 bylo odesláno více než 210 milionů dopisů.
Později, když se rozmohlo investování do známek, se začali padělatelé zaměřovat na reprodukci cenných známek. Pro poštovní společnosti to byl samozřejmě velký problém, protože přicházely o nemalé zisky. A tak zaváděla opatření na ochranu proti padělkům. Emitenti známek například využívali speciální papír, přidávali vodoznaky nebo aplikovali zvláštní gravírovací techniky.
To ale samozřejmě nezabránilo tomu, aby se další a další padělatelé nepokoušeli tvořit stále lepší falzifikáty známek.
Dva nejběžnější způsoby falšování známek
První cestou, jak padělat známky, bylo měnit skutečné známky. Mohlo jít například o odstraňování razítek, aby se známka dala znovu použít. Nebo se padělatelé pokoušeli známku změnit tak, aby se podobala hodnotnější poštovní známce.
Druhým způsobem bylo modelování podle skutečných známek. Padělatel se je zkrátka pokusil udělat tak, aby se co nejvíc podobaly originálu. I když nešlo o příliš povedené kousky, úředníci na poštách měli často problém rozlišit originály od falzifikátů.
Je třeba dodat, že někteří falzifikátoři se nepovažovali za podvodníky. Padělání brali jako umění. Ocenili detail, který šel do nejlepší známky, a pokusili se sladit techniku a umělecký detail.
Nejznámější padělatel v historii, Jean de Sperati
Každý obor má svého mistra. To platí také v případě padělání známek. Za největšího je považovaný Jean de Sperati. Tenhle “specialista” pocházel z Francie. Měl velké zkušenosti v oblasti tisku a fotografování. A zkušenosti dokázal perfektně využít při falšování. Jeho známky byly tak působivé, že vypadaly totožně s originály.
Mnoho lidí koupilo Speratiho známky v domnění, že jsou skutečnými originály. Zajímavé je, že do dnešní doby nebyly objeveny všechny jeho padělky. Že by se stále nacházely v soukromých sbírkách?
Jean de Sperati byl zatčený na počátku 40. let 20. století. Osudný se mu stal pokus dodat padělky známek do Portugalska. I když se bránil zuby nehty, nakonec byl usvědčen.
Podle některých odborníků Sperati vytvořil přes 560 stylů známek. A ty se dostaly až do 100 zemí.
Jak poznat padělanou známku
Rozpoznat originál od padělku je obvykle poměrně jednoduché. Stačí k tomu přistoupit racionálně a prostě porovnat pravou známku s nabízenou známkou, u které si nejste jistí původem. Zde je několik tipů jak poznat falzifikát.
Posouzení tvaru známky a polohy písmen
Prvním přístupem by mělo být optické posouzení vzácné známky. Prozkoumejte tvar a vzájemnou polohu písmen na známce. Každá skupina známek splňuje určitá pravidla. Z toho lze odvodit, zda je známka pravá nebo padělaná.
Průtisk, který moderní tiskárny neudělají
Na hranách písmen lze vidět linku a prolis na druhé straně známky. Toto je typické pro knihtisk. Jiné tiskové techniky z té doby tento prvek nemají. Laserová tiskárna průtisk také neudělá.
Investiční známky se znaleckými a obchodními značkami
Drahé známky patřily na počátku minulého století obvykle obchodníkům, kteří je nakupovali kvůli zisku. Pokud tedy investiční známka nemá obchodní nebo znaleckou značku, je poněkud podezřelá.
Padělání vzácných známek a barvy
Barvy se dnes vyrábí zcela jinými technologiemi s využitím jiných vstupních surovin. U starých známek navíc barva tzv. pracovala klidně i 150 let. Takže je poměrně obtížné u padělku docílit naprosto dokonalé barvy.
Obecně byly používány barvy na základě olejovém s přírodní pryskyřicí, pigmentem a dalšími přísadami, které se přidávaly přímo při vaření olejového základu. Každý typ známky má jinak tlustý papír a trochu jiný povrch, a na tyto podmínky musí být připravena barva.
Málokdo dokáže namíchat barvu a vyrobit štoček, aby se známka alespoň přiblížila známce pravé. A kde si nejsme jisti, pomůže fotoatest a zvětšení známky.
Fotoatest a porovnání známek
Fotoatest znamená porovnání nakupované známky s pravou předlohou, která reprezentuje rozměrově pravý štoček. Zjednodušený fotoatest si můžete vyzkoušet i doma. Stačí správně nafotit známky a porovnat je vzájemně v některém dostupném programu.
Vzácné známky a tiskové vady
Většina vzácných známek má tiskové vady, které vznikaly například opotřebením štočku. Každý štoček je různý, minimálně po určité době používání. Zároveň si jsou všechny podobné, protože jsou všechny vyrobené stejnou metodou a ve stejném roce. Díky tomu je možné rozeznat většinu padělků.
Jak se chránit před falzifikáty známek
Existuje několik způsobů, jak se vyhnout nákupu padělaných známek. S těmi minimalizujete možnost, že učiníte špatné rozhodnutí.
- Najděte si maximum informací o padělcích. Zjistíte, jak odhalit podvody. Čím více toho víte, tím těžší vás bude obalamutit.
- Pokud jde o velmi vzácné známky, obchodujte osobně. Samozřejmě že prověřená koupě na internetu je pohodlná. Ale někdy se vyplatí vyžádat si osobní schůzku. Pokud se někdo moc vytáčí, je to přinejmenším podezřelé.
- Nakupujte u uznávaných prodejců. Spojujte se pouze s lidmi, které znáte a kterým věříte. V případě potřeby požádejte ostatní sběratele o reference. Vyhlášené aukční domy jsou také sázkou na jistotu.
- Pokud máte negativní zkušenosti, pošlete to dál. Ať už jste měli špatnou nebo dobrou zkušenost s prodejcem, promluvte si o tom se svými kamarády nebo filatelistickými kolegy. Informace se budou šířit dál a usnadní obchodování všem.
Dostatek znalců a atesty přesvědčí o pravosti
Falzifikáty kterékoliv lepší známky existují. Naštěstí není problém je odhalit a popsat. Ve všech zemích je dostatek znalců, kteří problém poznají.
Dostatečné množství srovnávacího materiálu vyloučí každý padělek. Staré vzácné známky za těch 150 let pobytu na trhu jsou dávno doprovázeny atesty, podpisy mnoha expertů, znaleckými značkami apod. U dobrých známek je známá celá jejich tržní minulost.
Jak jít při investici do známek na jistotu?
Spolehněte se na nás. Sestavíme vám portfolio na míru. Nemusíte se bát padělků, protože jsme filatelističtí odborníci. A klidně můžete do známek investovat pouze 500 Kč měsíčně. A přesto své peníze pohodlně zhodnotíte.